Türk Karate

Karate Nedir?

Posted on 11 Mayıs 2018 in Karate, Karate Türkiye by

Karate Nedir

Karate Nedir?

Karate hakkında merak ettikleriniz varsa yazımızda karate nedir, nasıl yapılır ve kuralları nelerdir sorularına cevap bulabileceksiniz. Silahsız mücadele sanatlarından olan karatede asıl amaç kazanma değil, uzun eğitimler ve gelişimler sonucunda kişinin kendi iç dünyasına yaptığı yolculukla karakteri mükemmele ulaştırmaktır. Karatede eller, ayaklar, baş dahil olmak üzere vücudun her yeri kullanılır. Karatede savunma her zaman ön plandadır. Asla ilk saldıran olma kuralı karatenin temellerinin atıldığı günden bu yana süregelmektedir.

Uzak doğuda Karate Nedir?

İlk olarak Okinawa’da ortaya çıkan karate Te tekniği denilen tekniklerle yapılmaya başladı. Okinawa’nın daha sonra siyasi çekişmeleri sonucu başka bir yöneticiye bağlanması ve yöneticinin silah kullanımını tüm halka yasaklamasıyla teknikler gelişti. Sonraları silahsız savunmaları yapmakta yasaklandı ve Te tekniğini kullanan herkes bu teknikle uzun yıllar boyunca gizli bir şekilde müsabakalar yaptı. Bu teknik aynı zamanda Samurai’lerinde kendilerini savunma şekliydi. Tüm bu gelişmeler Te tekniği yıllar boyu yapıldı ve nesilden nesile aktarıldı. Çin’in bir ticaret merkezi olmasının doğal bir sonucu olarak bu Te kültürü de İpek Yolu aracılığıyla başka medeniyetlere yayılmış oldu. Kısacası uzak doğuda karate nedir derseniz aslında uzak doğudaki karateye günümüz karatesin temellerinin atıldığı bir felsefe diyebiliriz.

FunakoshıGıchın İçin Karate Nedir?

Shotokan karate okulunun kurucusu olan Funakoshı Gıchın, modern karatenin babası olarak anılmaktadır. Funakoshı karateyle Okinava geleneklerine bağlı bir Samuraı’nin oğlu olduğu için küçüklükten itibaren tanışmaktadır.  Funakoshı yıllarca karate eğitimi gördü ve öğretmenlik mesleğine başlayınca karate konusundaki deneyimlerini araştırma ve geliştirmelere dökmeye başladı. Funakoshı’nın bu başarılı çalışmaları eğitim birliklerinin dikkatini çekti ve karate ders müfredatına eklendi. Funakoshı’nin karateyi tanıtıcı gösterileri bile bölge halkını oldukça etkilemiştir. FunakoshıGıchın için karate nedir sorusunun cevabı aslında dövüş sanatını egosunu yenmesi için kullanması ve bunu yaymak için çabalaması diyebiliriz.

Karate

Karate

Türkiye’de Karate Nedir?

Türkiye’de karate nedir? Türkler ne zamandan beri karate yapıyorlar? Karate için kurulmuş bir kuruluşumuz var mı sorularının hepsinin cevabını bu başlık altında bulabileceksiniz. Türkiye’de karate nedir sorusunun cevabı aslında çok basit. Çünkü Türkiye’de karate uzak doğuda atılan temellerin bir devamı olarak tüm dünyayla paralel anlamda süregeliyor. Türkiye’de karate adına uygulanan tüm müsabakalar ve temel kurallar tüm dünyayla aynıdır. 1950’li yıllarda Avrupa’da yayılmaya başlanan karate 1961’de de Türkiye’ye geldi diyebiliriz. Birkaç yıl süregelen çalışmalardan sonra 1969 yılında Sensei Hakkı Koşar ve 1xbet tarafından https://tr.bahisegirisyap.com/ adresinde başlatılan karate çalışmaları ülkemizde karateyi büyük ölçüde ilerletmiştir.

Günümüzde karateye başlama yaşı Türkiye Karate Federasyonunca belirlenen standartlara göre 7’dir.  Karate çocukların fiziksel mental ve ruhsal gelişimini ilerletmekte daha aktif bir çocukluk ve gençlik yaşamalarını sağlamaktadır. Karate nedir sorusunun cevabını Türkiye ve tüm dünya için cevapladık. Eğer sizinde karateye ilginiz varsa Türkiye Karate Federasyonu web sitesinden kurslar hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Please give us your valuable comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>